יוצאים לטיול עם רכב שטח?


קבלו כמה טיפים חשובים

אם אתם מחובבי טיולי האקסטרים ויש לכם טרקטורון CAN AM Maverick שרק מחכה לצאת כבר לשטח ולהשאיר אבק מאחור, כדאי שתשימו את הכתבה הזו תחת "גזור ושמור"

למה? כי קיבצנו בשבילכם כמה טיפים חשובים לתכנון טיול במקסימום חוויה והנאה

מוכנים? צאו לדרך

קודם כל ולפני הכול: החבר'ה

אחד השיקולים הראשונים והחשובים בתכנון טיול שטח הוא סגנון הנהיגה והעדפות  של החבר'ה בטיול  כמו גם רכבי השטח שלהם. חשוב שיהיה מכנה משותף בין המשתתפים בטיול מצד סגנונות הנהיגה ואופי הטיול המועדף על ידם. יש כאלה שאוהבים לנהוג מהר יותר ויש כאלו שמעדיפים לטייל רגוע יותר, ולדוגמא תכנון טיול של 4 שעות לאורך של כ 200 ק"מ באזור צאלים ,המאופיין במסלולים מהירים ובקצב גז חזק יהיה פחות מומלץ במקרה שזה לא תואם את סגנון הנהיגה והעדפותיהם של רוב המשתתפים.

טיול משפחות בצירוף ילדים

הסגנון שונה בתכלית אל מול טיול של חברים אוהבי גז. העניין בטיול משפחות הוא הטבע , הנופים , החוויות  הקטנות של עצירות יותר ממושכות בנקודות מיוחדות ,  וכמובן גם סוגי האטרקציות שבדרך כמו פעילויות מים, מסלול הליכה מותאם, אתרים שונים כמו יקבים, מבני עתיקות וכו'.

יותר משתתפים ובפרט בטיולי משפחה זה תכנון מוקפד ומדויק יותר לתוואי המסלול ,רמת העבירות  ומשך הנסיעה בין ההפסקות . חשוב לא פחות להתארגן עם כיבוד ונשנושים להשלמת החגיגה.

אזור הטיול – לוקיישן, לוקיישן, לוקיישן

המיקום אליו נוסעים משפיע ישירות על משך הטיול , סוג הנהיגה ומזג האוויר בקיץ או בחורף (דרום לעומת צפון) וכמובן גם על תוואי וסוג השטח בו תנהגו , לדוגמה טיול לאזור צאלים, עם שבילים חוליים בנסיעה על צירים ארוכים ללא ניווט צפוף, זה טיול שונה לגמרי מאשר באזור רמת הגולן, שם השטח סלעי עם אתגרי עבירות 4X4 והמהירות הממוצעת בו היא נמוכה בהרבה.

גם מבחינת מזג אויר, תמיד נעים וכיף לחרוש את המדבר בחורף ואת המעיינות ונחלי הצפון בקיץ.

תתחשבו על מספר ה – Maverick (מאבריק) המשתתפים בטיול 

לאחר שהתגבשתם עם החבר'ה והאזור בו תטילו, אז כדאי גם להתאים את מספר הכלים בטיול.

אם אתם רוצים טיול בקצב יחסית מהיר ובזרימה ללא עצירות רבות, אז מומלץ לא לעבור כמות של 12 כלי רכב, וגם זה תלוי באזור בארץ,

אם אזור הטיול שנבחר מצריך ניווט מהודק יותר עם הרבה פניות, ובהתאם לעונה –קיץ עם אבק או חורף עם בוץ , אז ככל שיהיו יותר כלים קצב הנסיעה יורד וזמני ההמתנה יגדלו בתוך השיירה ואורכה יהיה ארוך יותר.

כמות רכבים גדולה יותר זה גם יותר סיכוי לתקלות של פנצ'רים ואחרות, ואם בחרתם באזור שיש בו יותר מעלות וטיפוסים טכניים ומאתגרים המצריכים הכוונה במעברים ואו שימוש בכננות אז אלו משפיעים מאוד על קצב הטיול.

אם אתם בעניין של טיולי Maverick (מאבריק) לאוהבי גז סופר מהירים, מומלץ על את  6-7 כלי רכב בטיול.

לאופי טיול רגוע יותר עם דגמי ה-Maverick מומלץ לא לעבור את ה-12 כלים, ובמקרה של קבוצה גדולה יותר מומלץ להתפצל ל-2 קבוצות עם מקומות מפגשים קבועים וידועים.

תכננו מראש את הזמן שלכם

זמן נסיעה הוא אחד המרכיבים החשובים בתכנון. חשוב לקחת בחשבון שבדרככם לנקודת היציאה אתם גוררים עגלה גדולה ולכן הנסיעה איטית יותר , חשבו כחצי שעה של התארגנות בחניה לקראת היציאה לשטח. אלו הנושאים לתכנון הזמנים:

☑ זמן נסיעה לנקודת התחלת הטיול כולל תדלוק ועצירת קפה

☑ זמן התארגנות בשטח טרם התחלת הטיול- כ-30 דק'

☑ זמן מסלול

☑ זמן נסיעה חזרה הביתה כולל עצירת התרעננות

אם נחשוב על זמן הנטו של מסלול הטיול, אז טיולים המוגדרים כמהירים –  למסלול של כ 200 ק"מ ייקחו כ-8 שעות (תלוי בתנאי השטח, תקלות והפסקות נוספות).
מסלול של כ 150 ק"מ באזור הדרום ימשך כ 6 שעות, לעומת טיול ברמת הגולן של 90 ק"מ שיהיה גם סביב 6 שעות, תלוי בסוג השטח.

בתכנון טיול מומלץ  להתחיל מספירה מהסוף להתחלה, לפי שעת החזרה הרצויה. דוגמא לתכנון טיול ברמת הגולן:

🔆שעת חזרה רצויה 18:00

🔆יציאה מרמת הגולן לאזור המרכז 15:30 (שעתיים וחצי נסיעה כולל עצירה)

🔆יציאה למסלול 09:00 (6 שעות טיול של 90 ק"מ לפי נסיעה של 15 קמ"ש בממוצע)

🔆הגעה לשטח 08:30 (חצי שעת התארגנות)

🔆יציאה מהבית בהתאם למקום המגורים והמרחק מנקודת ההתחלה

 

הקפידו לבחור את נקודת ההתחלה שלכם לטיול  

חשוב מאוד שנקודת המפגש תהיה נגישה ומסודרת כדי להתחיל את הטיול בצורה חלקה.
אם אתם מגיעים לטיול לאחר נסיעה ארוכה על הכביש בגרירת ה Maverick על עגלה אז יש לוודא שהמקום בו תחנו הרכבים והעגלות ערוך להכיל כמות הכלים כמו גם שהוא נגיש ונוח, ובמיוחד מצוי במקום בו יש תנועה רבה ובעדיפות לחניונים אזוריים מסודרים ככל שיש כאלו. אנו לא רוצים לגלות בשובנו שהרכב נפרץ ואו נגנב.

תדלוק, קפה, וופלות:)

מבחינת הפסקות ועצירות, מומלץ לתכנן אחת לכל שעת נסיעה הפסקת התרעננות וגיבוש של החבר'ה. אין כמו להחליף חוויות על קפה ונשנושים במקום מוצל של אמצע הדרך, מעיינות ברמת הגולן, עצים בנווה מדבר, מצוקי קניון בנחל – כל אלו יכולים לשמש כאחלה מקומות עצירה מוצלים.

תזכרו שגם הרכבים שלכם צריכים לאכול, לכן חשוב לתכנן עצירות תדלוק לאורך המסלול, או (פחות מומלץ) לקחת ג'ריקנים מיוחדים ומיועדים לתדלוק שיועמסו במקצועיות על הרכב.
באופן כללי, בממוצע Maverick יכול לגמוע בין 150 – 200 ק"מ על מיכל דלק אחד.

קיצורי דרך? פה זה דווקא יכול להיות חשוב

בכל מסלול יש לתכנן מראש באילו אזורים בשטח, ביחס לזמנים שאנו מתוכננים להגיע אליהם , ניתן להחליט על שינוי במסלול כדי לעמוד בלו"ז שתוכנן מראש. לעיתים מתעכבים מסיבות של עבירות קשה , פנצ'רים , הפסקות שיתארכו מעבר למתוכנן ולכן נדרשים לשנות ולקצר המסלול במהלך הטיול . תכנון והערכות מראש יחסכו אי נעימויות ואתגרי זמן  עם כניסה בלתי צפויה לשעות השקיעה .

אז לסיכום, תכנון מוקדם ומדויק ככל האפשר עם תוכנית למקרה שנדרש שינוי במסלול המתוכנן , יאפשר לכם הנאה מושלמת בשטח עם החברים , המשפחה וה Maverick (מאבריק) שלכם.

רוצים לדעת עוד איך לתכנן את הטיול הכי טוב שלכם בשטח ?  תמשיכו לעקוב!

נתראה בפוסט הבא😎