שליטה מלאה ברכב השטח שלכם, רוצים?


אלו פונקציות יעניקו לכם שליטה מלאה ברכב שטח?

איך אנחנו יכולים להעצים את היכולות של המאבריק (MAVERICK)?

כלי ה-MAVERICK  נועדו לנסיעה בתנאי שטח, ובדיוק בגלל זה הם בנויים בצורה כזו שמאפשרת לכם את הכוח, הזווית והנוחות לכבוש גם דרכים ומסלולים לא הכי נוחים…בלשון המעטה.

אבל, כשיודעים לנתב ולהפעיל את כל מה שכלי השטח מאפשר לנו – החוויה, ההנאה והסיפוק שאנחנו מקבלים יוצרים כיף אדיר וריגוש מטורף(כמו שאתם בטח מכירים).

אחד החלקים המרכזיים שמאפשרים שליטה מלאה נמצא בכפתורים ובמפסקים שנועדו להעצים את היכולות של טרקטורון ספורט ושטח מאבריק וגם את בטיחות הנסיעה בו.

מה הם, איך משתמשים בהם ולמה הם סופר חשובים? הנה זה בא.

בגדול, הכפתורים האלה מתרכזים בסוגי נעילות, מצבי נסיעה, מצבים שונים של ההגה הדינאמי, וכפתור אחד מיוחד שעושה את כל ההבדל (חכו לסוף, אתם לא רוצים לפספס אותו:)

 

לפני הכל – נעילה, מה זה בכלל?

בכל מצב שבו כלי רכב 4-גלגלי מבצע פניה, הגלגל החיצוני עובר דרך ארוכה יותר מהפנימי, בפרק זמן זהה. לכן, מהירות הגלגל החיצוני תהיה מהירה יותר מזו של הפנימי.
דיפרנציאל, המנגנון שיוצר נעילה דיפרנציאלית, הוא התקן מכני שמורכב בין זוג הגלגלים כדי להתגבר על הפרש המהירויות הזה.

ישנם 3 סוגי דיפרנציאלים: רוחבי אחורי, רוחבי קדמי, ואורכי מרכזי.

 

איך זה עובד?

דיפרנציאל אחורי פתוח לצורך העניין, נפוץ ברוב כלי הרכב, כאשר כל גלגל יכול לנוע במהירות שונה (כמו בפניה), אבל במקרה של רכבי שטח  SBS  חדשים הוא לא מותקן.

דיפרניצאל אחורי נעול לעומת זאת מותקן בעיקר ברכבי שטח, כמו ברכבי ראלי וב- MAVERICK למשל. גם כאן הדיפרנציאל מפצל את התנועה הסיבובית ל-2 הגלגלים, אבל בניגוד לרכב רגיל, כאן מהירות הגלגלים תמיד תהיה זהה, מה שיוצר מצב בעייתי בפניות  על אספלט, אבל התאמה מושלמת לנסיעת שטח.

 

מערכת נעילה כפולה 4X4

והנה מתחיל האקשן. מערכת 4×4 היא מערכת שמעבירה את הכוח של המנוע לכיוון הגלגלים הקידמיים, מה שיוצר 2 מצבים:

  • כוח המנוע מועבר לדיפרנציאל קדמי רוחבי שבעצם מחלק את העומס בין הגלגלים הקדמיים. מה שגם אומר ש-2 הגלגלים הקדמיים לא תמיד מקבלים את מלוא הכוח בצורה זהה.
  • נעילה רוחבית קדמית (כמו בנעילה אחורית רוחבית) – הגלגלים הקדמיים נעולים יחד (ממש כאילו רותכו יחד), וכך בעצם יש דחיפה של כל הגלגלים יחד, בו זמנית.

בטח יצא לכם להיתקל במצב כזה שבו ביצעתם פניה על אספלט והרגשתם שיש מין התנגדות, כאילו הכלי מתקשה לבצע את הסיבוב. במקרים קיצוניים זה אפילו יכול להיגמר בהתהפכות, ולכן ב- MAVERICK החדשים לדוגמא מותקנת כבר מערכת  Smart Lock.
חכו רגע עם ה- Smart Lock, לפני זה חשוב שתבינו איך התפתחו כלי ה- CANAM מבחינה טכנולוגית.

לכל דגמי רכב השטח מאבריק (MAVERICK) של קאן אם בעופר אבניר>>>

פעם, יכולנו לראות 2 מצבים ב SBS:

2X4– 2 הגלגלים האחוריים הם אלה שדוחפים את הכלי באמצעות דיפרנציאל סגור. כאן מתאפשרת נסיעה בשבילים קלים עם היגוי קל יותר יחסית.

4×4– מצב נעילה שהתפתח מאוחר יותר, בו תמיד יש דיפרנציאל קדמי עם טכנולוגיות שונות (כמו Visco Lock), שאמורות למנוע את הסכנה שבנעילת הגלגלים הקדמיים.

טכנולוגית ה-Visco Lock עבדה בעבר בעיקר בצורה מכנית והייתה ננעלת  לאחר זיהוי   הפרש סיבובים גדול יחסית בין 2 הגלגלים הקדמיים.

מאז עברו הרבה פיתוחים בנהר והטכנולוגיה שוכללה למערכת ה- Smart Lock הממוחשבת, שאותה אנחנו מכירים היום.

ב-2018 המערכת הזו כבר הפכה למתקדמת בצורה מטורפת כשהופיעו דגמי ה- MAVERICK XRC, בה השליטה היא אלקטרונית לחלוטין ומופעלת מידית .
מה שקורה כאן הוא שגם בהגה, גם במצערת וגם בדיפרנציאל מותקנים חיישנים אשר דוגמים את המערכות כ 200 פעם בשנייה ומזהים את סגנון הנסיעה ותוואי השטח, ככה שניתן לשלוט ברכב בצורה הרבה יותר מדויקת, כשהנסיעה היא מהירה ובטוחה הרבה יותר.

 

ועכשיו, קבלו אותה: מערכת ה- Smart Lock!

 

הכפתור שולט על 3 המצבים עליהם דיברנו קודם:

  • בחלק התחתון – 2X4 – זה המצב בו 2 הגלגלים האחוריים בלבד מניעים את ה- MAVERICK.
  • בחלק האמצעי – 4X4- הנעה של כל ארבעת הגלגלים יחד עם פעילות של הדיפרנציאל Smart Lock
  • בחלק העליון – FRONT DIFF LOCKנעילה מלאה של כל הגלגלים במצבים של עליות קשות מאוד, מומלץ בהילוך נמוך L בלבד ובמהירות נמוכה.

יש לדאוג להעביר ממצב זה מייד לאחר מעבר המכשול

ברוב המקרים אני ממליץ לרוב הנהגים בנסיעת שבילים לנסוע במצב 4X4, אלא אם אתם חובבי דריפטים .

הכפתור הזה נכנס לשימוש רק במצב 4X4 ובעצם "בוחר" את התנהגות מערכת ה- Smart Lock בשליטה על הדיפרנציאל. בדר"כ נבחר לנסוע במצב התחתון שלו TRAIL.

במצב עליון, ACTIVE TRAIL, נשתמש בנסיעה אגרסיבית בשטח גלי/ מקומות עם אחיזה רופפת/ דרך חולית – וכל זה כדי לקבל דיוק מרבי של השליטה הממוחשבת בדיפרנציאל הקדמי.

 

מעבר לכפתורי הנעילה ישנם כפתורים שמשפיעים על חווית הנהיגה, כמו החבר הזה למשל – DRIVE MODE– הכפתור הזה מעביר בין 2 מצבים:

Eco Mode: מצב בו נרצה לנסוע ברגוע – המצערת לא אגרסיבית והכלי נעים ונוח לנסיעה.

Sport Mode: מצב למהירויות גבוהות וכוח מתפרץ.

 

זה הגה זה!

מבחינת ההגאים ברכב ה- MAVERICK, בניגוד ל- EPS Electric Power Steering) הגה חשמלי רגיל,

ב- MAVERICK יש הגה בעל 3 רמות התנהגות דינמיות (Dynamic Power Steering), בהם התנהגות ההגה והקשיחות  שלו תשתנה עם מהירות הנסיעה – רך וקל בעמידה, קשה ומדוייק בנסיעה:

HIGH: מקסימום תיגבור חשמלי להגה – מרכך ומבודד את מהמורות הדרך לידיים .

MEDIUM: מצב ביניים בין המצב הקשה והרך של ההגה בזמן נסיעה מהירה

LOW: מינימום תיגבור חשמלי להגה – כאן נקבל הגה קשה יחסית בנסיעה מהירה, אבל מדויק יותר. השימוש יהיה בעיקר במהירויות גבוהות ובאזורים כמו צאלים, או אזור עם פניות מדויקות מרובות.

 

הבטחתי ולכן אקיים!

זוכרים את הכפתור הייחודי שדיברתי עליו בהתחלה? אז בבקשה, ה- OVER RIDE:

בכפתור הזה ניתן להשתמש אך ורק בהילוך אחורי, ותפקידו לתת כוח נוסף במצבים כמו גרירה וחילוץ לאחור, שקיעה בחול או בבוץ.

אולי נראה תמים, אבל הדבר הזה מזיז הרים (ומזל שכך:)

תודה חברים ותמשיכו לעקוב! יש פה בקנה עוד המון טיפים מנסיון ארוך שנים, כאלו שיעשו מכם חיות שטח נטולות מורא, וכובשות כל מהמורה 🦁🦁🦁